روشهای انتقال حرارت

 • -

روشهای انتقال حرارت

روش های انتقال حرارت

سه روش برای انتقال حرارت وجود داردکه عبارتند از : 1-هدایت رسانشی2-جابجایی با همرفت3-تابش یا هدایت، مانند جریان گرما از سر گرم میله آهنی به سر دیگر آن همرفت- مانند جریان گرمای باد گرم در صحرا و تابش همانند گرمای خورشید به زمین می باشد.

انتقال حرارت به روش هدایت یا رسانش:

انتقال گرما در اجسام جامد به روش هدایت انجام می شود .در کوره های هوای گرم و در دیک هاگرمای شعله از طریق بدنه فولادی یا چدنی بدنه احتراق به سیال انتقال می یابد . وقتی جسم گرم می شود میانگین سرعت مولکول هایش به شدت افزایش می یابد .مولکول ها با انرژی با به مولکول های نزدیک به خود برخورد می کند و آنها را نیز به حرکت در می آورد ، بدین ترتیب انرژی گرمایی در اجسام جامد انتقال می یابد.برای مثال اگر قسمتی از یک میله آهنی را روی اجاق گاز قرار دهیم ،بعد از مدتی خواهیم دید که انتهای دیگر آن نیز گرم شده است .گرما از طریق بدنه میله آهنی از انتها داغ به انتهای سرد منتقل می شود .

به دلیل تفاوت در ساختمان مولکولی هدایت در جامدات بیشترازمایعات ودر مایعات بیشتر ازگازهاست چون انتقال گرما به روش هدایت با تماس مستقیم مولکول انجام می شود فاصله های مولکولی گازها از یکدیگر بیشتر از مایعات و جامدات است انتقال حرارت به روش هدایت در گازها دشوارتر است.

مقدار گرمای انتقال یافته از یک جسم به روش هدایت به عوامل زیر بستگی دارد.

1-اختلاف دما سطح گرم و سطح سرد (Δt)اختلاف دما دلیل انتقال گرماست بنابراین هرچه (Δt)افزایش باید انتقال حرارت نیز افزایش می یابد

2-سطح جسم (A)هرچه سطح بزرگ تر باشد مولکول های که گرما منتقل می کنند بیشتر خواهد شد

3-ضخامت جسم(X)(:هدایت گرما با ضخامت جسم (فاصله بین سطح گرم وسطح سرد)رابطه معکوس دارد یعنی هرچه ضخامت جسم کمتر باشد هدایت گرما بیشتر است

4-زمان عبور گرم(X)

5-قابلیت هدایت گرمایی یا قابلیت گرما رسانی (K):تمام مواد نمی تواند گرما را با شدت و یکسان هدایت نماید،فلزات هادی گرما رسان خوبی هستند، شیشه –آجر-بتن- چوب نسبتا هادی هستند و چوب پنبه پشم و سنگ پلی اروتان و پلی استایرن هادی های خیلی ضعیفی هستند هادی های خیلی ضعیف را عایق و گرمابند می نامند

انتقال حرارت به روش جابجایی( همرفت با وزش)

توجهی را هدایت نمی کنند. انتقال گرما در مایعات و گازها به وسیله روش جا به جایی صورت می گیرد. جریان باد کره زمین، گرمایی که از روی شعله بالا می رود، مکش دودکش بخاری نمونه هایی از وزش طبیعی هستند. همرفت انتقال گرما به وسیله حرکت مولکول ها از یک محل به محل دیگر است. بدین صورت که مولکول های گرم شده از یک محل به محل دیگر حرکت کرده و گرما را با خود جابه جا می کنند. هوا در اثر تماس با وسیله گرم کننده مانند رادیاتور یا بخاری گرم شده.

هوا در اثر تماس باوسیله گرم کننده مانند رادیاتور یا بخاری گرم شده انبساط می یابد ودر نتیجه سبک تر به طرف بالا حرکت می کند و هوایسرد و سنگین به آرامی جای آن را می گیرد و این عمل تکرار می شود اما اگر بتوانیم هوا را جای ثابت نگه داریم می توانیم مانع از انتقال همرفتی گرما می شویم.

انتقال حرارت به روش تابشی:انتقال گرما به روش تابشی به صورت حرکت موجی است و بدون و دخالت از جسمی

به جسمی دیگر منتقل می شود. برای مثالگرما از خورشید با عبور از فضای خلأ و تهی به زمین می رسد.هرجسم داغ، حتیبدن   انسان از خود اشعه هایی ساتع می کند که این اشعه ها توسط اجسام سردتر جذب می شود.

بیش ترین انرژی گرمایی کره زمین به روش تابش از خورشید تامین می گردد. امواج گرمایی بر اساس دمای جسم ممکن است قابل رویت و یا نامریی باشد.مثلا اگر فلزی به اندازه کافی گرم شود هنگامی که امواج تابشی مرئی و نامرئی به جسم برخورد کند به سه بخش تقسیم می شوند بخشی از جسم عبور می کند. بخشی منعکس می شود و قسمت دیگر جذب آن جسم می گردد. قسمتی از امواج تابشی که جذب جسم می شوند باعث بالا رفتن دمای آن جسم می گردد. اجسامی با سطح براق مثل آینه قسمت عمده انرژی تابشی را منعکس می کنند در حالی که اجسام تیره بیشتر انرژی تابشی را جذب می کنند. اجسام شفاف نیز بیشتر امواج تابشی را از خود عبور می دهند.

سطوح سیاه و زبر تابش کننده و جذب کننده خوبی هستند ولی سطوح براق، صاف و روشن جذب کننده ضعیفی هستند چون بیشتر انرژی تابشی را منعکس می کنند. همچنین گرماییکهازطریقتابشصورتمیگیردرویخطمستقیمانتقالمی یابد.

جذب گرما از طریق تابش به رنگ سطح نیز بستگی دارد. جسم هایی با رنگ تیره هر تابشی را با سرعت زیاد جذب می کند.

اجسام تیرهدر هنگام گرم بودن، یک تابنده ی عالی است. به همین خاطر است که پرده های خنک کننده موتور ها همواره به رنگ سیاه می باشد.

 

 


خدمات ما در یک نگاه :

مرکز سیستم گرمایش تابشی در موارد زیر آماده خدمات رسانی میباشد:

1- فروش و نصب انواع سیستم های گرمایشی تابشی از جمله فن تاب گرما ، سیستم گرمایشی پرتو و آذر با بهترین قیمت و خدمات منظم و دقیق پس از فروش

2- ارائه مشاوره در زمینه سیستم های گرمایشی موارد :

 • سیستم گرمایشی صنعتی
 • سیستم گرمایشی مرغداریها
 • سیستم گرمایشی سالن های تولیدی
 • سیستم گرمایشی فضای باز و رستوران ها
 • سیسم گرمایشی سالن های ورزشی
 • سیستم گرمایشی سالن های نمایش و کنسرت
 • سیستم گرمایشی تعمیرگاه ها و سالن های خودروسازی
 • سیستم گرمایشی برای گلخانه ها و پرورش بذر و نهال
 • انواع کنترل های هوشمند و دیجیتال برای کلیه مراکز
 • سیستم گرمایشی کارگاه ها و صنایع کوچک

3- طراحی و ارائه نقشه ساخت سیستم های گرمایشی تابشی در اماکن در حال ساخت و یا ساخته شده با در نظر گرفتن شرایط محیطی و زیستی مناطق مختلف کشور

4- تعمیر ، خدمات پس از فروش و تامین قطعات مورد نیاز سیستمهای واگذار شده تا 10 سال و گارانتی محصولات

لطفا” جهت ارسال فرم اطلاعات اولیه پروژه و برآورد قیمت اینجا را کلیک نمایید.

لطفا” جهت فعال نمودن آنلاین گارانتی سیستم نصب شده خود فرم مربوطه را از اینجا تکمیل و ارسال نمایید.

 

برخی از مشتریان ما: